Науковцями створено датчик, що відслідковує харчові звички людини, при тім, в його роботі не задіяні камери спостереження або роботизовані технології.
Крихітний датчик розміром 2-3 мм поміщається на поверхню зуба, де зберігається інформація про усі вживані речовини, наприклад, сіль, глюкозу, алкоголь. Прилад був розроблений в Інженерній школі університету Тафтса.
Новинка володіє двома важливими перевагами - невеликими габаритами і можливістю передавати дані бездротовим способом - радіохвилями. Датчик складається з 3 шарів, здатних вловлювати і передавати дані. Середній шар виступає в якості детектора хімічних і поживних речовин, при їх взаємодії з датчиком. Два зовнішніх шари виконані у формі пари золотих кілець, вони змінюють колір у відповідь на частоту радіохвиль, що виходять від речовин, повідомляючи про те, які саме елементи зараз присутні в роті. В результаті відбувається повний збір даних про те, які речовини потрапляють в ротову порожнину.
Даний датчик не є унікальною ідеєю, однак він має ряд переваг в порівнянні з ранніми прототипами і дозволяє ретельніше відстежувати харчові звички людини, щоб зберегти здоров'я організму. Вперше подібний датчик був представлений в 2013 році і створений командою з Національного університету Тайваню (факультет науки та інформаційної інженерії та факультет електричної інженерії). Той прототип міг передавати дані про стан порожнини рота, щоб стоматолог мав можливість давати індивідуальні рекомендації пацієнтові для підтримання здоров'я порожнини рота. За допомогою такої технології лікар міг спостерігати за шкідливими звичками пацієнта, про які пацієнт не хотів розповідати або просто не знав (багато людей часто намагаються прикрасити відповіді на запитання лікаря і не завжди бувають до кінця відверті). Прототип був занадто великий, щоб його можна було розмістити на живому зубі - 11-12 мм. Єдиний спосіб помістити його в роті полягав в установці на штучну коронку.
Передбачається, що подібні датчики можуть зробити революцію в профілактиці хвороб зубів і ясен та інших захворювань.
«Теоретично можна налаштувати датчик так, щоб він сигналізував про надходження певних речовин в ротову порожнину», - каже д.н. Фіоренцо Оменетто, один з авторів роботи.
«Ми розширили можливості технології ідентифікації речовин за допомогою радіочастот так, що датчик здатний оцінювати і передавати дані про своє оточення. При тім, прикріпити сенсор можна не тільки до зуба, але і до шкіри чи будь-якої іншої поверхні», - зазначив другий автор - Френк С. Добле, викладач інженерних наук в університеті Тафтса.