Під впливом шампанського зуби повільно перетворюються в крейдяну крихту, як стверджують автори роботи. Стоматологи-дослідники з Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) провели експеримент, помістивши кілька людських молярів і премолярів в ємності з італійським шампанським (просекко) на 14 днів.
У шампанському є три компоненти, які роблять його смачним для рецепторів - кислотні бульбашки, алкоголь і високий вміст цукру. Настає пора свят, а значить, незабаром багато хто з нас виберуть шампанське для святкового столу. Можливо, дослідження змусить задуматися про шкоду цього напою, після того як ви побачите, у що воно здатне перетворити зуби через 2 тижні.
«Якщо ви спробуєте взяти такий зуб, швидше за все, він перетвориться в гірку крейдяної крихти прсто у вас в руці», - говорить автор роботи, д-р Бен Аткінс. «Згодом зуб, що піддався впливу газованого напою, доведеться лікувати».
«Небезпека шампанського в тому, що воно містить відразу два компоненти, що викликають карієс і ерозію емалі - цукор у високих дозах і кислоту. Якщо протягом усього святкового дня потихеньку попивати шампанське - ви піддаєте зуби неперервній руйнівній дії».
Д-р Мервін Дрюйан стверджує: «У шампанському містяться кислоти і цукор у великій кількості. Невелика кількість, наприклад, два келихи, навряд чи зашкодять, а якщо вжити більше, то це може спричинити проблеми з емаллю. Є таке поняття - «посмішка любителя шампанського», коли під яснами формується невелика біла смуга, в цій області емаль розм'якшується, що свідчить про перші ознаки карієсу».